Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie wielu dłużników. Zajęcie konta bankowego ma miejsce zwykle już na początku postępowania egzekucyjnego. Czasem wierzyciel przesyła komornikowi numer konta bankowego dłużnika wraz wnioskiem egzekucyjnym, czasem dowie się od dłużnika wezwawszy go do złożenia wykazu majątku: http://zkomornikiem.info.pl/komornik-wzywa-do-kancelarii-celem-wyjawienia-majatku/ (najmniejszy to problem dla dłużnika...) a najczęściej komornik znajduje konto dłużnika wysyłając zapytania do banków w ramach systemu OGNIVO służącego w tym celu.

Zajęte czyli praktycznie zablokowane konto bankowe jest nie do użycia. Nawet kwoty wolnej od zajęcie nie można wykorzystać inaczej jak wypłacając ją w placówce bankowej. A zajęte konto firmowe (na takim koncie nie przysługuje kwota wolna od egzekucji) oznacza zabieranie przez komornika każdego wpływu oraz dla wielu firm praktycznie niemożność prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo traktuje nierówno w egzekucji osoby nieprowadzące firmy w porównaniu do prowadzących, na korzyść tych pierwszych:

Jak szybko więc komornik dowie się o nowym koncie bankowym które ten założył w desperacji? Bank z własnej inicjatywny nie poinformuje o tym komornika. Komornik dowie się o nowym rachunku bankowym jeżeli ten będzie już założony i zapytanie od komornika wpłynie akurat do banku w którym został rachunek założony. Komornicy wysyłają przez OGNIVO zbiorcze zapytanie do wielu banków więc nie liczyłbym bardzo na to, że taki bank zostanie pominięty w zapytaniu.

To w końcu jak często komornik pyta banki o to czy dłużnik (w międzyczasie) założył w którymś konto? Nie ma reguły, ale zwykle czynią to nie częściej niż około pięć miesięcy. Jeżeli komornik zajął Ci konto na przykład tydzień temu, to masz około 90 procent szansy na to że o nowym koncie nie dowie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zapytania do OGNIVO o konta dłużnika są odpłatne.